WhatsApp Image 2020-03-01 at 22.40.10 (1)

בחירות, דירות, השקעות – או איך תרוויחו בתקופת בחירות

שוב תקופת בחירות בפתח. אף אחד לא צפה את זה בתחילת השנה, כך נוצרה לנו הזדמנות למחשבה מחודשת על ההשקעות שלנו, על שוק הנדל"ן ואיך הפוליטיקה, המדיניות והרעש התקשורתי משפיעים עליהן. השקעות, נדל"ן ובחירות.

 

למה השקעות מושפעות מפוליטיקה?

אנחנו חוסכים. מנסים לייצר לעצמינו הון כלשהו. הון ראשוני ואולי גם קצת יותר מזה. אבל למה שכל זה יהיה קשור למצב הפוליטי. זו שאלה מצויינת. הרי הכסף הזה הוא שלנו פרטי.

כולנו יודעים שכל כלכלה מושפעת ממדיניות. וזו כמובן הסיבה המרכזית שהכסף שלנו, החל מהשכר ומההכנסות שלנו ועד החסכונות שלנו מושפעים ממדיניות. גם אדם ש"חוסך" את כספו בבית – מושפע מערך הכסף, בין אם זה דולר או שקל או יורו. בסוף הכסף הוא חלק מהכלכלה המושפעת ממדיניות.

מצד שני יש לנו את היכולת לבחור איפה לחסוך. יש חסכונות והשקעות שמושפעות יותר ממדיניות ויש כאלה שפחות מושפעות.

הדוגמא הפשוטה היא נדל"ן.

 

איך מושפע הנדל"ן ממדיניות?

במדינת ישראל זה מאוד פשוט להראות את זה. ישנו רצון ולחץ דמוקרטי להוריד את מחירי הדיור. המדינה מנסה בכלים שונים לעשות זאת. אמנם זה קורה לאט מבלי לשבור את חוקי הכלכלה ועם זאת ברור שישנה השפעה מסויימת על שוק הנדל"ן. אם לא בהורדת מחירים, אז ביצירת ציפיה לירידת מחירים. ציפיה שיוצרת קפאון בשוק. הקפאון כמובן יוצר בלימה של עליות מחירים.

ובאקטוליה המיוחדת שלנו – מערכת בחירות מייצרת גם היא קיפאון. שתי מערכות בחירות, גם אם אף אחד לא ידבר על מחירי דיור, יוצרות קפאון מתמשך.

 

אז האם נפסיק להשקיע בנדל"ן?

 

לקבל החלטות קיצוניות זה אף פעם לא טוב. אבל לקחת את כלל הנתונים בחשבון זה מייצר בחירות אישיות מושכלות יותר.

אבל לא סיימנו. בואו נדבר רגע על הבורסה.

 

בורסה ומדיניות

הבורסה מורכבת מהמון תהליכים והשפעות כלכליות. בכל זאת עדיין יש תנועת משקיעים שלעיתים היא כמו עדר. מלחמה (שהיא תחום מדיני טהור) תגרום לרוב לירידת שערי המניות ולהפסדים למשקיעים. יציבות מדינית והסכמים כלכליים מדיניים – יגרמו לרוב לעליית שערי המניות. והנה גם כאן למדיניות ולפוליטיקה יש השפעה.

אמנם עוד קשה לדעת מה תהיה ההשפעה של הליכה נוספת לבחירות תוך פחות מחצי שנה. יתכן שהשוק יהיה אדיש. אבל בדרך כלל בחירות עוצרות את המסחר ויוצרות בשלב הראשון ירידות שערים.

כך המשקיעים בבורסה מושפעים כל העת מארועים מדיניים. לעיתים הגורמים הנוספים המשפיעים על הבורסה מנטרלים את ההשפעה המדינית. אבל במקרים רבים – ההשפעה היא ישירה וניכרת.

 

אז איך אפשר להבטיח שהכסף שלנו לא יהיה "בידיים" של הפוליטיקאים?

זו למעשה שאלה מרכזית, שכל חוסך שואל את עצמו.

הדרך הקלה היא ללכת לבנק – ולהנות מריבית קבועה שאינה מושפעת מתנודות פוליטיות קטנות. כמובן, גם המערכת הבנאית יכולה לקרוס בהשפעת המערכת הכלכלית מדינית. אבל זה לא קורה כל יום. גם לא כל שנה. תכל'ס גם לא ב71 שנה.

המחיר של "הבטחון" הבנקאי, הוא התשואה הנמוכה שהבנק מכון לתת למשקיעים.

במחשבה שניה, ניתן להשקיע בחו"ל. אבל גם כאן אנחנו פשוט מעבירים את הכסף שלנו לחסדיו של פוליטקאי אחר ושל בוחרים אחרים. שוב נהיה מושפעים ממדיניות – אבל לא כזו שאנחנו חלק ממנה או חלק מהציבור המשפיע עליה.

ישנה דרך נוספת – השקעה בנדל"ן שאינה מושפעת ממחירי הנדל"ן. זו אפשרות ייחודית. כאשר אתם משקיעים בחברה יזמית שמחזיקה נכסים בבעלותה, ההשקעה שלכם למעשה מפוזרת על מספר נכסים וכך אתם יכולים להנות מכל העולמות.  חברת האחזקות מנהלת את נכסים והיא זו שמושפעת מעליות וירידות במחיר הנכס שבבעלותה. המשקיע כלל אינו חשוף לתנודות האלו בשוק הנדל"ן ובסוף התקופה הוא מקבל תשואה נאה על הכסף. כמו בבנק, אבל הרבה יותר.

שתפו מאמר זה:

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

אל תפספסו !

רוצים לבחון איתנו השקעה יציבה ומניבה?

ת'כלס, משקיעים שולחים פרטים וחוזרים אליהם בהזדמנות…

משקיעים חושבים, קובעים פגישת זום בקליק עם המומחה ומקבלים תשובות לשאלות החשובות באמת.

מומלץ להפעיל סאונד
דילוג לתוכן